NABOŻEŃSTWO WIGILII PENTAKOSTAKOSTALNEJ


Zgromadziliśmy się w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, za przykładem Apostołów i uczniów, czuwając na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa, oczekując przyjścia Ducha Świętego, którego obiecał nam Pan. Słuchaliśmy z otwartymi sercami Słowa Bożego, przypominającego nam o tym, co Bóg uczynił swojemu ludowi, przeżywaliśmy celebrację znaków towarzyszących wydarzeniu Pięćdziesiątnicy: znaku wichru i ognia. Odnawialiśmy przyrzeczenia chmielne i prosiliśmy, aby dary Ducha Świętego udzielane obficie Ludowi Bożemu znalazły w nas właściwy grunt do wydania owocu stokrotnego.

Także, zaprośmy Maryję, Matkę Kościoła, i świętych Apostołów, aby tak jak w Wieczerniku jerozolimskim, tak i tutaj chcieli modlić się z nami i za nami.

C. Panie, niech Pocieszyciel, który pochodzi od Ciebie † oświeci nasze umysły * i zgodnie z obietnicą Twojego Syna doprowadzi je do pełnej prawdy. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

C. Wszechmogący Boże, spraw, niech zajaśnieje nad nami blask Twojej chwały † a Chrystus, światłość ze światłości * niech umocni darem Ducha świętego serca odrodzonych dzięki Twojej łasce. Przez Chrystusa, Pana naszego.

W. Amen.


LITURGIA SŁOWA



Komentarz: Myśl natchniona dzisiejszej Liturgii Słowa poprowadzi nas poprzez wydarzenia historii Narodu Wybranego, w którym ukazana jest w szczególny sposób obecność i działanie Ducha Bożego.

Ludzkość po potopie coraz bardziej odchodzi od Boga, dążąc do realizacji pragnień, których źródłem jest pycha. Ingerencja Boga kładzie kres tym dążeniom. Ludzie, oddzieleni odtąd barierą języka, będą oczekiwać nowej jedności, której symbolem stanie się dar języków w Dzień Zesłania Ducha świętego. Czytanie I: Rdz 11,1-9; Ps łł(ł2),10-15

C. Módlmy się. Prosimy Cię, Wszechmogący Boże, spraw, aby Twój Kościół zawsze trwał jako Lud święty, zgromadzony w jedności Ojca i Syna, i Ducha świętego, niech ukazuje się światu jako Sakrament Twojej świętości i jedności, oraz niech dąży do doskonałości, którą objawia Twoja miłość. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Komentarz Bóg zawierając przymierze czyni narów wybrany swoją szczególną własnością. Obecność Boga jest odpowiedzią na wierność ludu wobec Jego nakazów. Obłok i ogień, znaki tej obecności, to zapowiedź Nowego Przymierza i szczególnego przebywania Ducha świętego w Kościele Chrystusowym — nowym Ludzie świętym.

Czytanie II: Wj 19,2-8.16-20; Kantyk Dn ł,52-56

C. Módlmy się. Boże, który na górze Synaj pośród płomieni ognia dałeś stare Prawo Mojżeszowi, a dzisiaj w ogniu Ducha nowe Prawo objawiłeś, spraw, prosimy, abyśmy w tym Duchu zapaleni, którego na Apostołów w przedziwny sposób wylałeś, jako nowy Izrael zgromadzony spośród wszystkich narodów, z radością przyjęli wieczne przykazanie Twojej miłości. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Komentarz Bóg sprawia cud wskrzeszenia martwych ciał. Pragnie, byśmy jak prorok Ezechiel trwali na modlitwie o dar Nowego Życia, który otrzymamy mocą Ducha świętego.

Czytanie III: Ez ł7,1-14; Ps 107(106),2-ł-9

C. Módlmy się. Boże, Twój lud zawsze się raduje, że przez Ducha świętego odradzasz i odmładzasz ducha, spraw, aby ci, którzy cieszą się z przybrania za Twoich synów i chwałą odrodzenia, zawsze z nadzieją wyglądali dnia powszechnego zmartwychwstania umarłych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. Komentarz Prorok Joel przepowiada cudowne wydarzenie Zielonych świąt. Do jego proroctwa nawiąże w tym dniu św. Piotr Apostoł.

Zobaczmy potęgę Ducha Ożywiciela, który odnawia niebo, ziemię i ludzi, który ocala i osłania wzywających Imienia Pańskiego.

Czytanie IV: Jl ł,1-5; Ps 104(10ł),1-2a.24.ł5c.27-28.29bc-ł0

C. Módlmy się. Prosimy Cię, Panie, spełnij wobec nas swoje obietnice, aby przychodzący Duch święty uczynił nas wobec świata świadkami Ewangelii naszego Pana, Jezusa Chrystusa. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Komentarz: Nowy Testament podejmuje wątek działania i obecności Ducha świętego, który posłany przez Jezusa, udziela ludziom swych darów, jednoczy ich i daje moc do trwania w wierności Bogu w czasie prześladowań.

Ewangelia: J 7,ł7-ł9 lub J 15,18-27

LITURGIA ODNAWIANIA DARÓW DUCHA ŚWIĘTEGO



Komentarz: Za chwilę radosny exsultet zachęci nas do błagania o siedem darów Ducha świętego. Podczas następującej po nim siedmiokrotnej modlitwy każdy z tu obecnych, w wybranym przez siebie momencie, może podczas prośby o dar, którego szczególnie pragnie, niech postara się wrzucić ziarno do kadzielnicy. Znak ten wyrazi naszą gotowość ofiary miłej Bogu i koniecznej dla własnego uświęcenia.

Celebrans śpiewa albo powoli czyta:

C. Boże Wszechmogący, Ojcze Pana naszego Jezusa Chrystusa,
Ty odrodziłeś nas przez wodę Chrztu świętego,
uwolniłeś od grzechu
i zesłałeś na nas Ducha świętego Pocieszyciela,
udzielając nam Jego pełni w Sakramencie Bierzmowania.
Odnów w nas Ducha mądrości i rozumu,
Ducha rady i męstwa,
Ducha umiejętności i pobożności,
napełnij nas Duchem bojaźni Twojej.
Zaprawdę godne to jest i sprawiedliwe
Ciebie sławić i wielbić, Ciebie wychwalać,
Jedynego prawdziwego Boga, Przyjaciela człowieka, *
niewypowiedzianego, niewidzialnego,
nieopisanego, wiecznego, niezmiennego, nieograniczonego poznaniem,
Stwórcę Wszystkiego i wyzwoliciela Wszystkich. *
Ty wybaczasz nam nasze winy,
uleczyłeś wszystkie nasze choroby,
Ty uwolniłeś nasze życie od zniszczenia
przez Syna Twojego, naszego Pana Jezusa Chrystusa,
wielkiego Boga, Zbawiciela, który jest obrazem Twojej dobroci,
Twoim słowem, Bogiem prawdziwym,
Przedwieczną Mądrością, Życiem, Uświęceniem,
Mocą i prawdziwą światłością *
która objawiła nam Ducha świętego, Dobrego Ducha Prawdy,
Ducha początku,
światło, Ogień, dar i zadatek przyszłego życia,
początek wiecznych dóbr,
moc życiodajną, źródło uświęcenia,
mocą którego jesteśmy uświęceni i oświeceni
i możemy Tobie oddać chwałę, uwielbienie i wieczną sławę,
jako Bogu naszemu.
Duchu święty, Ty jak nagły powiew wiatru
poruszasz nasze umysły i serca,
aby zasłuchane w Twój szum
zatrzymały się choć na chwilę i uciszyły,
powtarzając za Tobą słowa miłości,
uwielbienia i dziękczynienia,
skruchy i prośby o to, co Ty sam chcesz nam dać.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

W. Amen.

C. W modlitwie spontanicznej prosiliśmy Ducha Świętego, by odnowił w nas swoje dary:

Dar mądrości

Komentarz: Dar mądrości “nieprzebranym jest skarbem dla ludzi, a ci, którzy go używają, stają się uczestnikami boskiej przyjaźni”. Nie jest wiedzą, jaką daje świat, odkrywa nauka, lecz jest umiejętnością rozwiązywania problemów życiowych; to uznanie własnej niewystarczalności i cierpliwe wsłuchanie się i przyjęcie rad, których Bóg udziela na wielorakie sposoby. Prośmy Ducha świętego o udział w Jego Mądrości.

Po I komentarzu i modlitwie ludu:

C. Duchu święty, Boże, udziel nam daru mądrości, abyśmy umieli należycie rozpoznawać Boga i Jego przymioty, oceniali wszystkie rzeczy w świetle Bożym i pod kątem widzenia celu ostatecznego nas samych i całego świata. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dar rozumu

Komentarz:. Kolejny dar, o który chcemy dziś prosić, to dar rozumu. Dzięki niemu człowiek sądzi o wszystkim w świetle wiary, potrafi właściwie oceniać wypadki w świecie, dostrzega wolę Boga w codziennych doświadczeniach.

Wzywajmy Ducha świętego, by umocnił nas tym darem.

Po II komentarzu i modlitwie ludu:

C. Duchu święty, Boże udzielaj nam daru rozumu, abyśmy mogli należycie rozumieć prawdy wiary, wnikać w ich sens, oceniać ich piękno i harmonię wewnętrzną i wczuwać się w intencje Kościoła nauczającego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dar rady

Komentarz: Przez dar rady człowiek w sposób szczególny otwiera się na słuchanie głosu Pana; uzdalnia do podejmowania decyzji, odczytywania i realizacji planów Boga. Wznieśy nasze wołania do Ducha świętego, by obdarzył nas tym darem.

Po III komentarzu i modlitwie ludu:

C. Duchu święty, Boże udzielaj nam daru rady, byśmy umieli nawet w trudnych przypadkach życiowych poznać, co mamy czynić i jakich używać środków, by postępować zgodnie z wolą Bożą, chroniąc się od nierozważnych zamiarów, a kierując się zawsze i wszędzie rozwagą. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dar męstwa

Komentarz: Kolejnym jest dar męstwa, który pozwala znosić najtrudniejsze doświadczenia i uzdalnia do odważnego wyznania wiary; to przekonanie, że “wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”. Prośmy Ducha świętego o siłę do wiernego trwania w Bogu.

Po IV komentarzu i modlitwie ludu:

C. Duchu święty, Boże udzielaj nam daru męstwa, abyśmy nim uzbrojeni mieli odwagę pokonywania wszelkich trudności na drodze prowadzącej do zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dar umiejętności

Komentarz: Dar umiejętności, to szczególne usposobienie umysłu, które pozwala człowiekowi uchwycić i przeniknąć głęboki sens zawarty w słowach Jezusa, i kierować się zasadami wiary w postępowaniu. Otwórzmy się na przyjęcie tego daru i prośmy Ducha świętego, by go nam udzielił.

Po V komentarzu i modlitwie ludu:

C. Duchu święty, Boże udzielaj nam daru umiejętności, abyśmy umieli lepiej i pewniej kierować się zasadami w sprawach postępu na drodze życia wewnętrznego, tak obecnie zaniedbanego i niedocenionego. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dar pobożności

Komentarz: Dar pobożności daje nadprzyrodzone usposobienie, które nakłania człowieka do czynienia dobra, to ufne i radosne zawierzenie Bogu, które budzi w nas pragnienie pełnienia Jego woli; to przekonanie, że tylko gdy Pan jest na pierwszym miejscu, życie może być piękne i pełne.

Módlmy się do Ducha świętego, by odnowił w nas dar autentycznej pobożności.

Po VI komentarzu i modlitwie ludu:

C. Duchu święty, Boże udzielaj nam daru pobożności, abyśmy na zawsze zachowali w sercu synowskie usposobienie względem Boga, kochali Go jako najlepszego Ojca i umieli Mu tę miłość okazywać miłując bliźnich i dobrze im czyniąc na każdym kroku. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Dar bojaźni Bożej

Komentarz: Dar bojaźni Bożej pozwala człowiekowi odnaleźć właściwą relację do Boga, która nie jest lękiem, czy zastraszeniem, lecz pełnym miłości i szacunku oddaniem dziecka Ojcu.

Wzywajmy Ducha świętego, by umocnił nas swój dar.

Po VII komentarzu i modlitwie ludu:

C. Duchu święty, Boże udzielaj nam daru bojaźni Bożej, abyśmy w świętej obawie przed Najwyższym Majestatem Bożym unikali wszystkiego, co obraża ten Majestat. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen. C. Pośród nas pali się Paschał. Zapłonął on w Noc Paschalną, gdyż tam dokonało się zbawienie: miłość odmieniła życie ludzi i narodów. Na zakończenie Okresu Wielkanocnego chcemy jeszcze raz zbliżyć się do tego znaku, aby żar ognia Ducha świętego rozpalał w nas coraz bardziej pragnienie miłości służebnej. światło wiary i miłości przyjmujemy bezpośrednio od Chrystusa lud pośrednio — od tego, kto pomagał nam w drodze wiary. W taki sposób również zapalimy nasze świece: bezpośrednio od paschału lub od tych, którzy przyczyniali się do wzrostu naszej wiary i miłości.




Celebrans i koncelebransi zapalają swoje świece od paschału. Pozostali mogą zapalić je bezpośrednio od Paschału lub kapłanów.

C. Stojąc z zapalonymi świecami w ręku odnówmy nasze chrzcielne przymierze z Bogiem potwierdzone pieczęcią Sakramentu Bierzmowania. Pytam każdego z was:

Czy wyrzekasz się szatana, wszystkich jego spraw i zwodniczych obietnic?

W. Wyrzekam się.

C. Czy wierzysz w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

W. Wierzę.

C. Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, narodzonego z Dziewicy Maryi, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?

W. Wierzę.

C. Czy wierzysz w Ducha świętego, Pana i Ożywiciela, którego otrzymałeś w Sakramencie Bierzmowania, tak jak Apostołowie otrzymali Go w Dzień Pięćdziesiątnicy?

W. Wierzę.

C. Czy wierzysz w święty Kościół Powszechny, obcowanie świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?

W. Wierzę.

C. Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.

W. Amen.

Komentarz: Rozpoczynamy modlitwę o umocnienie w nas darów Ducha Świętego. W postawie stojącej, wyrażającej godność Dzieci Bożych błagać będziemy Ducha Świętego, aby się zmiłował nad nami, wysłuchał i zamieszkał w nas.

Duch Święty jest Duchem jedności. On czyni z nas jedną rodzinę – Kościół. On także modli się w nas i uczy nas mówić do naszego Boga – Tato. Podajmy sobie teraz ręce, aby w jedności serc wołać do naszego Ojca.

C. Nazywamy się dziećmi bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy Dzięki Duchowi Świętemu możemy Boga nazywać Ojcem. Módlmy się więc w postawie dziecięcej wobec Boga oraz w postawie braterskiej wobec siebie tak, jak nas nauczył Jezus Chrystus:

Ojcze nasz …

C. Albowiem Twoje jest Królestwo i Potęga i Chwała: Ojca i Syna i Ducha Świętego teraz i zawsze i na wieki wieków.

W. Amen.


Obejrzyj zdjęcia z przygotowań oraz nabożeństwa >>


2006